Lütfen Türkçe Versiyon için Tıklayınız >>>  Please Click for English Version >>>
iFTi Psikoterapi
Ana Sayfa Psikoterapi Hizmetleri Makaleler Çalışanlar Linkler Duyurular İletişim
Reparasyon ve Cinsellik
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Burada; süregelen-süregiden proses ile reparasyonun süreç özelliğinin segmante değerlendiriminden söz edilecektir.

Reparasyon süreç özelliği, temel sürecin kendiliğinde vardır ve ucu açıktır; her ana vurabilecek güçlülükte bir soluklanıştadır.

Burada, reparasyon kelimesinin, anlatım için özellikle tercih edilmesinin sebebi; bu yaşamsal sürecin temel itkisinin yapılanma, değişme ve gelişme özelliğidir. Buradaki temporo-spasyal oluş özelliğinde, terapist, az farkla müdahale edebilir serbest ajan olduğunda; değişimi, böyle bir denklem özelliğinde yakalayabilir ve sağlayabilir olacaktır.

İki kişi arasındaki, bu anlamdaki mücadelenin süreç özelliğinde, modifiye müdahaleli duruma nasıl gelinebileceğidir önemli olan.

Doğası sebebi ile terapide, çifte reparasyon söz konusudur ya da terapi müdahaleli ikinci reparasyonel süreçtir.

Terapistin yaptığı bir anlamda, bir şey için reparasyonel eylemde bulunmaktır; ama böyle bir spiralizasyonda, “ne için” bu eylem olmaktadır.

Cinsellikte kişiler, özelliklerinin, iç-dış metakomünikasyonunda tam ve birlikte olamamalarıyla, terapist böyle bir söyleme yetişemediğinde, ya da yetiştiğinde ise, ilişki ve kişilerin yetişememesinde, dolayısıyla aslında üçüncü bir reparasyon süreci ve bunun idrakinde ve ayırdında olabilme ile karşılaşılmaktadır.

Cinselliğin tanzimi değil maksadımız.; iç-dış daha az kıstırılmışlığında ve ucu açık spontanlığında olunabilmesini sağlamaktır; kişilerin idrakini değil.

Seanslarda, mod değişikliğini, mümkünse her iki partnerin birlikteliğinde yapabilmek durumundayız. En uygun modu buluncaya kadar, en eksik olasılıkla partner değişse bile mod özelliği kişide kalıncaya kadar…

Email listemize üye olarak, Psikoterapi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz...
Email:
Copyright © 2009 İfti Psikoterapi