Lütfen Türkçe Versiyon için Tıklayınız >>>  Please Click for English Version >>>
Ana Sayfa Psikoterapi Hizmetleri Makaleler Çalışanlar Linkler Duyurular İletişim
Problem-Çocuk-Aile: Çalışma ve Müdahale
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Problem tanımının önemli olduğu terapi sürecinde; problem alanları arasındaki ilişkinin bilinmesi, gizli ve açık anlaşmalarla ortaya çıkmış davranışların değişimi ve değiştirilme tanımının yapılabilmesi, problem tanımında kişilerin farklı duruşlarda olması yanında (farklı düşünce, değerlendirme ve müdahalelerinin olabilirliğinde), bunlar değişmeden de bu tanımlar arasındaki ilişkilerin değiştirilebilirliğinde, yararlı olanın doğru olduğu pragmatik anlayış güdümünde çalışılabilmesi gerekmektedir.   Bu anlayışta, problem tanımlarının muhtelif olması ve/veya tanım birliğinde olunmaması, çoklu gerçekliğe uygunluğunda, terapistin manevrabilitesi ve etkililiğinde çok da önemli olmayabilecektir. Çünkü orada, tek tanım birliğine giderken, transaksiyonel matrikste, konstrüksiyonel daralma, sıkışma, engellenme ve kırılmalara yol açılması riski söz konusudur.

 

Bu yaklaşımda, dinamik/psikodinamik özellikler kadar, çocuk ve ailenin problemlerinin aktüel gerçek formülasyonlarını görece değerlendirip, transaksiyonel temporal geçiş özellikli yaklaşık denk gelim ve bağlantılarıyla tümlenebilirliğinde, tam tümlenmiş formülasyondan söz etmek mümkündür. Bir ailedeki anlaşmazlığın halledilmesi, onların arzu, istek, ihtiyaçlarını ifade etmedeki zorluklarını aşmayı halletmek demektir. Bu noktadan sonra terapistin sorumluluğu başlar. Kişiler, sıkıntı verici durumlarda, kendi sıkıntılarını, zorluklarını ifade etmeye başladıklarında, karşılıklı suçlama olmaması mümkün değildir. Karşılıklı suçlamanın olduğu noktada kişiler, bir diğerini ve bir diğeri ile ilgili durumu tanımlarken, katkıda bulundukları ve mağdur/muzdarip oldukları yanlış anlamalardan dolayı güçlük çıkarırlar. Bu süreçte, projeksiyonlar kadar, distorsiyonların da ortaya çıkması kaçınılmazdır.

 

Burada yapısal müdahale, işleyişe ve ilişkiye dair müdahale ve stratejik müdahalelerin vazgeçilmez ve özel müdahale tanımları çerçevesinde çalışılması söz konusu olacaktır. bir çalışma adına olabilirliği vurgusunda olunacaktır. 

Email listemize üye olarak, Psikoterapi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz...
Email:
Copyright © 2009 İfti Psikoterapi