Lütfen Türkçe Versiyon için Tıklayınız >>>  Please Click for English Version >>>
Ana Sayfa Psikoterapi Hizmetleri Makaleler Çalışanlar Linkler Duyurular İletişim
Tek Gerçek Varmış Gibi
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 

TEK GERÇEK VARMIŞ GİBİ

 

Kişilerin bir ilişki hakkında konuşurken; sanki tek bir ilişkiden söz etmeleri anlaşılır olabilir. Ancak, gerçekte öyle midir? Sürekli olarak topluluk içinde, birilerinin ilişkileri hakkında konuşulur. O ilişkiyi yaşayan iki kişinin dahi, tanımında, aynı fikirde olmadıkları bir ilişkinin belirlenmişliğinin ne, nasıl ve hatta ne için olduğunu diğer kişilerin anlaması, bilmesi, açıklama ve yorumlar getirmesi, doğayı bile şaşırtacak boyutlara varabilmektedir.

 

Hem böyle bir durumdan yakınıp hem de sürmesine katkıda bulunabilmek ise çekici bir çelişki haline gelmektedir.

 

Çiftlerle ve ilişkilerle çalışan uzmanların yetki ve sorumluluk aldığı seanslarda dahi, belirleniş, işleyiş ve tanım özelliklerinin titizlikle ele alınması gerektiğini düşünürken, bu derece bir sahne korosu gücü ve iştahlılığı ile hareket ediliyor olmasının nedenleri asıl tartışılabilmesi gerekendir.

 

Söz konusu edilen kişilere, çocukları ve yakınlarına ne tür sıkıntılar verilmiş olabileceğini düşünemiyor olmamızı ise açıklamak güçtür.

 

İLİŞKİ VE CANLILIK

 

İki canlı arasındaki bağlantı olarak, ilişkinin de canlı bir yapı olduğu düşünülebilir.  Canlı yapıların gösterdiği üreme ve üretme özelliklidir. İlişkinin de hastalığı, kazası, sağlıklı ve sağlıksız işleyişi söz konusudur. Zaman faktörü de eklendiğinde, hiçbir ilişki stabil değildir. Konuşulduğu her an, ilişkinin önceki dönemine dair olabilir.

 

İlişkiler sadece başlar, bitmez. Kullanılmazsa, gıyabında devam eder. İlişkiler normal koşullarda, karmaşık değildir. İnce detaylarda belirlenmektedir.

 

İlişkiler, belirlenmişliği ile birlikte, kurguladıklarımızla da oluşmaktadır. Çeşitliliği, bu birliktelik sağlıyor olsa da; birçok karışıklık da bu nedenle ortaya çıkmaktadır.

 

 

İLİŞKİ VE ALGILARIMIZ

 

Bir ilişki, tek bir ilişki değildir. Kişinin içinde ve dışında örülü birçok ilişkiden oluşmaktadır. Bu konuda konuşan her bir kişinin de birçok ilişki seçilmişliği ile durumu değerlendirmesi göz önüne alındığında, söz konusu ilişki, her kişi için ayrı bir ilişki olacaktır.

 

Aslında, aynı yerde birbirinden bağımsız birçok ilişki var demektir. Aynı yeri işaret etseler de, algıladıkları kesinlikle farklı olacaktır. Bu durumda, aynı şeyi konuştuklarını nasıl söyleyebiliriz?

 

VARSAYIMLARIMIZI DOĞRU VE GERÇEK KABUL ETMEK

 

Sadece sanı ve varsayımlarla hareket etme alışkanlığımız, sonuçta, tartışmasız bir akıl karışıklığı ve karmaşa yaratmaktadır.

 

Böyle olduğunu bilmemize çok az mesafe kalmışken, yine aynı alışkanlıkla düşünme ve konuşma gereksinimimiz ise ancak, bizim bireysel-sosyal (iç-dış) dengemizi koruma çabamızla açıklanabilmektedir.

 

DIŞARININ KÖTÜLERİ İÇİMİZİN İYİLERİ

 

Dışarının kötüleri, içimizin sözde iyilerinin kollanmasını ve sürekliliğini sağlamaktadır.  Bu noktada pekişen algısal çarpıtılmışlıklarımız ise, yargılarımız da, denge kuytularına sığınmak zorunda kalmaktadır.

 

Tam bu noktada, denge işimizin tamamlandığını düşünürken, dengenin değişken oluşu gerçeği ile karşılaşırız ve her şey yeniden başlar.

 

YA İLİŞKİ OLMASAYDI ?

 

Bütün bu süreçlerde, tek dayanağımız olan ilişki gerçekliğinin, tek bir gerçek olduğuna inanmayı tercih etmemiz; dayanılmaz belirsizlik ve karmaşadan kendimizi kurtarmış olduğumuz duygusunu bize getirmektedir.

İlişkiler yoksa, çaresiz bir yok oluş duygusu başlar orada. İşte bu yüzden, ilişkilere olduğu kadar, ilişkileri konuşmaya da ihtiyacımız vardır.

 

Email listemize üye olarak, Psikoterapi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz...
Email:
Copyright © 2009 İfti Psikoterapi